نحوه-بسته بندی-مبلمان-برای-اسباب-کشی

اگر نگران بسته بندی مبلمان برای اسباب‌کشی هستید و به نظرتان این کار می‌تواند چالش بزرگی باشد، باید بگوییم که نگرانی‌تان کاملاً به‌جاست. واقعیت این است که اوضاع اقتصادی موجود بیشتر از قبل باعث شده است که حفظ وسایل بزرگ و گران‌قیمت به‌خصوص در زمان اسباب‌کشی یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بشود.

فرقی هم ندارد که انواع مبلمان منزل باشد یا شرکت یا مکان‌های دیگر. بماند که به طور مثال جابه‌جایی مبلمان‌ها و صندلی‌های لوکس و نو یا مبل جهیزیه‌ی عروس می‌تواند حساسیت بیشتری هم برای صاحبش ایجاد کند. ماجرا این است که شما به عنوان صاحب مبل در زمان اثاث‌کشی باید مطمئن شوید که بسته بندی مبلمان به شکل حرفه‌ای و اصولی و با استفاده از وسایل با کیفیت انجام می‌شود. از این جهت ‌که دقیقاً نحوه بسته‌ بندی مبلمان در اسباب‌کشی به چه صورت است؟

از چه وسایلی در بسته‌بندی اثاثیه منزل برای اسباب‌کشی استفاده می‌شود و سوالات ریز و درشت دیگر، مواردی هستند که قصد داریم در ادامه از سایت اعتماد بار به شرح پاسخ آن‌ها بپردازیم.

چرا بسته بندی مبلمان اهمیت دارد؟

به احتمال زیاد برای پاسخ به این سؤال اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که مبلمان وسیله‌ی گران‌قیمت و لوکسی است و آسیب دیدن و حتی کثیف شدن آن در زمان اسباب‌کشی ممکن است ضرر مالی زیاد و جبران‌ناپذیری را به بار آورد. 

در واقع به دلیل روکش پارچه‌ای و چوبی که در مبلمان و در کل میز نهارخوری و صندلی به کار می‌رود، احتمال آسیب‌پذیری‌ آن‌ها در برابر جسم تیز و ضربه بالا می‌رود از این جهت بسته بندی اصولی مبلمان اهمیت خاصی پیدا می‌کند؛ از طرفی بسته بندی مناسب باعث می‌شود حمل و نقل و چیدمان آن در وانت بار یا خاور و در نهایت در مقصد آسان‌تر شود. 

نکات مهم در بسته بندی مبل برای اسباب کشی

برای نحوه بسته بندی مبلمان در اسباب‌کشی، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. اولین نکته این است که قبل از بسته بندی و در واقع سلفون پیچی و نایلون کشی، مبلمان را تمیز کنید. شما که دلتان نمی‌خواهد هنگام بسته بندی الودگی و گرد و غبار روی مبلمان ثابت بشود؟ از طرفی ‌حواستان باشد اگر قسمتی از مبل آسیب دیده آن را بیشتر بپوشانید.‌
 2. در صورت امکان باید قطعات مختلف مبل را از هم جدا کنید. این کار علاوه بر این که به بسته بندی بهتر کمک می‌کند باعث آسان‌تر شدن حمل و نقل و جابه‌جایی می‌شود.
 3. سعی کنید از افراد ماهر و با تجربه در بسته‌بندی و جابه‌جایی کمک بگیرید. کار را به شرکت‌های باربر بسپارید تا خیال‌تان از بابت بسته‌بندی اصولی راحت باشد.
 4. از وسایل مناسب در بسته‌بندی استفاده کنید.
 5. اندازه و تعداد مبلمان و صندلی‌ها را در نظر بگیرید و بر این اساس ماشین مورد نیاز را انتخاب کنید.‌ یادتان باشد  بسته‌بندی مبلمان در کنار حمل و نقل و جابه‌جایی با ماشین باری مناسب و افراد باتجربه تکمیل می‌شود.

وسایل مورد نیاز برای بسته بندی مبل

باید قبل از بسته‌ بندی بدانید که با توجه به نوع مبلمان و میز و صندلی‌ها چه وسایلی برای بسته‌بندی و پوشاندن آن‌ها نیاز دارید. طوری نباشد که وسط کار یک‌ دفعه یادتان بیفتد که وسیله‌ای کم است و دچار دردسر شوید. اما به طور ‌کلی وسایل مورد نیاز برای بسته‌ بندی مبلمان منزل و دیگر مکان‌ها در اسباب‌کشی شامل موارد زیر است:

 • بابل رپ یا همان نایلون حباب‌دار
 • استرچ رپ
 • نایلون و سلفون مخصوص بسته بندی مبلمان
 • نوار چسب
 • برچسب کاغذ باطله
 • پتو مسافرتی
 • کارتن مقاوم ۳ تا ۵ لایه
 • روکش محافظ
 • طناب

آموزش نحوه بسته بندی مبلمان برای اسباب کشی

آموزش-نحوه-بسته-بندی-مبلمان-برای-اسباب-کشی

این‌که مبلمان شما چه مدلی است و اصلاً  اجزای آن قابل جدا کردن است در بسته‌بندی تاثیر بسزایی دارد. باید بگوییم که بسته‌بندی انواع مبلمان از سلطنتی گرفته تا اداری در جزئیات کمی فرق دارند اما برای این کار به صورت کلی مراحل زیر انجام می‌شود.

 قبل از بسته بندی مبلمان باید شروع به تمیز کردن کنید

شاید بپرسید تمیزکاری مبل چه اهمیتی دارد؟ جواب این است که وقتی قسمت بیرونی مبل را سلفون پیچ و چسب کاری می‌کنید تحت فشار این وسایل قرار می‌گیرد در این حالت  اگر لکه یا جسم کثیفی روی سطح مبل وجود داشته باشد، ممکن است آلودگی به خورد مبل برود. از طرفی حتماً همه جای مبل‌ها و صندلی‌ها را بررسی کنید تا اگر خراش یا خرابی وجود داشت در زمان بسته‌بندی آن قسمت‌ها را بهتر بپوشانید.

در صورت امکان اجزای مبل‌ها را از هم جدا کنید

برای بسته بندی مبلمان بهتر است قسمت‌های مبل را از هم جدا کنید، به خصوص اگر مبل شما سنکین است و حجم زیادی را می‌گیرد در صورت امکان اتصالات آن را از هم جدا کنید در ادامه بخش‌های آسیب پذیر  مثل دسته‌ها، پایه، تاج مبل و همچنین بخش‌های تیز را با پارچه، کارتن و کاغذ محافظ بپوشانید. البته کار حرفه‌ای این است از سلفون بسته بندی مبلمان استفاده کنید و دور تا دور را چسب بزنید.

کوسن‌ها و تشک‌ها را جدا کنید و به صورت جداگانه بسته بندی کنید تا هم فضای کمتری بگیرد و هم مبلمان وزن کمتری برای جابه‌جایی داشته باشد.‌

مبل‌ها را با محافظ مناسب بپوشانید

پتو پیچ کردن: باید بدانید که پتو پیچ کردن مبلمان یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی است. برای این مورد به سراغ پتوهای قدیمی و ضخیم بروید؛ چراکه گزینه‌ی مناسبی هستند؛ البته وجود پتو، الزامی نیست.

سلفون پیچی: اگر پتو به تعداد نداشته باشید، سلفون پیچی مبلمان گزینه‌ی بسیار مناسبی است. نکته این است که با وجود پتو یا بدون پتوی پیچیده‌ شده می‌توانید دور تا دور مبل و صندلی‌ها را سلفون پیچی کنید. دقت کنید که برای هر مبل ۳ الی ۵ دور سلفون پیچی لازم دارد  و درصورتی‌که از پتو استفاده نکرده باشید، می‌توانید به راحتی با اضافه کردن سلفون بسته بندی مناسبی ایجاد کنید.  

استفاده از چسب پهن: بهتر است روی سلفون کشیده شده برای ایجاد استحکام بیشتر حتما چسب پهن کشیده شود. این کار به‌خصوص برای قسمت‌های حساس مثل پایه‌ها می‌تواند تضمین کننده باشد.

نحوه بسته بندی مبل استیل برای اسباب کشی

مبل استیل از آن دسته مبل‌هایی است که وزن بیشتری دارد و به علت منبت‌‌کاری روی چوب آن می‌تواند بسته‌بندی حساس‌تری هم داشته باشد. برای شروع بعد از این که مبل خود را به طور کامل تمیز کردید و مطمئن شدید که کثیفی و آلودگی روی آن وجود ندارد، سعی کنید قسمت‌هایی مثل تاج، دسته‌های چوبی و پایه‌ها و تمام برجستگی‌‌ها را با کمک کارتن‌های مقاوم پوشش بدهید و با استفاده از سلفون به خوبی بپوشانید.

پتو پیچ کردن و سپس سلفون کردن این نوع مبلمان می‌تواند بهترین کار باشد. انجام این موارد باعث می‌شود موقع اسباب کشی، خراشی روی مبل استیل نیفتد و حمل و جابه‌جایی آن با امنیت بیشتری انجام شود.  

نحوه بسته بندی صندلی

در بسته بندی صندلی قسمت پایه‌ها و دسته‌ها بسیار مهم است، می‌توانید این قسمت‌ها را با نایلون حبابدار بپوشانید و به طور کامل چسب بزنید. از طرفی برای جلوگیری از آسیب به پارچه همچنین جلوگیری از کثیف شدن صندلی بهتر است با پلاستیک این قسمت‌ها را بپوشانید.

بسته بندی مبل اداری

برای بسته بندی مبل اداری اولین کار شما بعد از تمیز کاری این است که قطعات قابل تفکیک را از هم جدا کنید و قسمت‌های جدا شده را با نایلون حبابدار بپوشانید و خوب چسب بزنید. اگر جنس مبلمان اداری شما از چرم باشد پوشاندن چرم بسیار حساس است و باید از چند لایه سلفون پیچی استفاده شود یا از  نایلون‌های حباب‌دار محکم استفاده کنید.

بسته بندی میز جلو مبلی و عسلی

اگر میز جلو مبلی وعسلی‌ شما شیشه‌ی رویی دارند باید شیشه‌ها به صورت جداگانه با نایلون‌های حباب‌دار پوشانده و چسب‌کاری شوند. بهتر است پایه‌ها را باز و به همین ترتیب بسته بندی کنید.‌ نکته‌ی مهم این است که در صورت امکان شیشه‌ها را داخل کارتن مقاوم بگذارید. در این صورت کف کارتن را با پتو یا پارچه بپوشانید و بین شیشه‌ها را با پارچه و پتو پوشش دهید.

بسته بندی مبل راحتی

بسته-بندی-مبل-راحتی

معمولاً مبل‌های راحتی و کاناپه‌ها قابلیت جدا شدن قسمت‌های مختلف را دارند، مثل تکیه‌گاه‌ مبل‌ سه نفره و چهار نفره و تشک‌ها. در این حالت بهتر است این قسمت‌ها به صورت جداگانه بسته‌بندی بشوند که به هرحال کمی زمان‌بر خواهد بود‌. لازم است تمامی قطعات جدا شده را با پلاستیک حباب دار به طور کامل بپوشانید و چسب بزنید. قسمت‌های غیرقابل جدا شدن مثل پایه‌ها و دسته‌ها را به همان ترتیب بپوشانید و قسمت‌های دیگر را سلفون‌پیچی کنید.

کلام آخر: اگر این مطلب را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که روش بسته‌ بندی مبلمان برای اسباب‌کشی اصول و شرایط خاص خود را دارد و اگر نتوانید به درستی این کار را انجام بدهید به احتمال زیاد مبل شما در هنگام جابه‌جایی، جا دادن در ماشین باری یا چیدمان دچار خسارت می‌شود.

این‌که بدانید هر نوع مبلی را اعم از مبل سلطنتی و اداری و همچنین میز و صندلی‌ها را به چه ترتیب و با چه وسایلی باید بسته بندی کنید تا آسیب نبینند چالشی است که شاید برای شما زمان‌بر و حتی هزینه بر باشد و در آخر نتیجه‌ی خوبی هم نداشته باشد از این جهت پیشنهاد می‌کنیم کار را به دست نیروهای متخصص بسته بندی اثاثیه و باربری اعتماد بار بسپارید.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *